fbpx

רפואה סינית- מהי?

מאמר חודש יוני- עיתון כפר גנים

 

 

 

רפואה סינית- מהי?

הרפואה הסינית בת כ- 5000 שנה מתבססת על איזון אנרגטי בגוף והתאמת האדם לסביבתו, בהתייחסות לעונות השנה, ליום וללילה בהתחשב בתזונת האדם, שעות פעילות ושעות מנוחה, התעמלות ומדיטציה להגברת ההרמוניה בין האדם לטבע ובתוך גוף האדם- בין האיברים השונים.

הפילוסופיה הסינית גורסת כי בגוף האדם זורמים מסלולי אנרגיה הקרואים מרידיאנים המדומים לנהרות, נחלים, פלגים ויובלים וכפי שתנועת המים בהם צריכה להיות רציפה וקולחת, כך אמורה האנרגיה הזורמת במרידיאנים לזרום ברצף. חסימה בערוצי האנרגיה גורמת להתפתחות מחלות. תפקיד המטפל ברפואה סינית לפתוח את החסימות בערוצי האנרגיה ולאפשר את המשך תנועת אנרגיית החיים (צ'י) במרידיאנים, לאפשר בריאות תקינה בעזרת הדיקור הסיני, בהחדרת מחטי אקופונקטורה (אקוס= מחט/ פונגורה= לדקור) לנקודות הדיקור הפזורות על פני הגוף.

בעת העתיקה,לפני השימוש במתכות השימוש באוקופונקטורה התבסס על המצוי בטבע ולכן תושבי ערי החוף השתמשו באידרות הדגים כמחטים ויושבי ההרים היו מסתתים אבני צור לכפסי אבן דמויי מחט, אחרים השתמשו בבמבוק המגולף למחטים. מחקרים רבים התבצעו ומתבצעים בנושא הוכיחו כי החדרת מחטי הדיקור הסיני אל הגוף גורמת להאצת תהליכים נוירוכימיכליים טבעיים המגבירים את כוחות הריפוי הטבעיים של הגוף.

על ידי שחרור חומרים טבעיים שגופנו מייצר כגון מורפינים, אנדורפינים המשככים כאבים בבעיות אורטופדיות בשרירים ובמפרקים. הפרשת הורמונים לטיפול ואיזון מחלות מטבוליות כסוכרת, חוסר איזון בלוטת המגן (התריס). הורמוני מין לטיפול בבעיות פוריות ופריון וכו' וכמו כן הגברת הפרשת סרוטונין המשפר את מצב הרוח לטיפול בבעיות נפשיות כדיכאון, חרדה, מתח ועצבות. האקופונקטורה מעודדת תהליכים טבעיים ומשפרת את זרימת הדם להגברת בריאותנו משום כך טיפול בדיקור סיני יעיל למגוון רחב של מחלות, סימפטומים וסינדרומים ומקל ואף פותר בעיות שלרוב לרפואה המערבית אין מענה.

הטיפול ברפואה הסינית הוא בראש ובראשונה מניעתי. בסין העתיקה אנשים היו מבקרים אצל המטפל שהיו בריאים- מילדות ועד זקנה ומחלה העידה על חוסר מקצועיות של המטפל.

רפואה סינית מהי?

בתוכנית הרדיו "דר' אריק- רופא המשפחה של המדינה"


"גם מסע של אלף מילין מתחיל בצעד אחד קטן" אמר חכם סיני. ואכן המסע להכרת הפילוסופיה הסינית העתיקה מתחיל בצעד קטן זה.
הרפואה הסינית בת כ-5000 שנה, מתבססת על איזון אנרגטי בגוף והתאמת האדם לסביבתו, בהתייחסות לעונות השנה, ליום וללילה בהתחשב בתזונת האדם, שעות פעילות ושעות מנוחה, התעמלות ומדיטציה להגברת ההרמוניה בין האדם לטבע ובתוך גוף האדם בין האיברים השונים.
על פי הרפואה הסינית, בגוף האדם 12 איברים פנימיים, האמורים "לחיות" באינטראקציה ביניהם. ברגע שהזרימה האנרגטית מופרת בדרך כלשהי מתפתחות פתולוגיות; מחלות ותופעות המתאימות לחוסר האיזון שנוצר בגוף.
בעזרת כלים לדיאגנוזה: התבוננות, לשון, דופק ותשאול ניתן לאתר את מקור חוסר האיזון ולהחזירו לקדמותו.
באמצעות החדרת מחטי אקופונקטורה עדינות (לא כואב) לנקודות הדיקור הנמצאים על גבי מרידיאנים (תעלות אנרגיה), היוצאות מן האיברים הפנימיים וזורמות על פני הגוף.
אי אפשר לראות את המרידיאנים אך ניתן לאתר עליהם את נקודות הדיקור השונות. לכל נקודת דיקור  יש  תפקודים מסוימים ושונים בהתאם  למרידיאן היא שייכת. החדרת המחט לנקודת הדיקור גורמת לסדרת ריאקציות ותגובות בגוף המפעילות כ"מתג" את נקודת הדיקור לפעול את פעולתה.
הנקודות פועלות באזורים שונים בגוף וגורמות בין היתר לשחרור מורפינים ואנדורפינים הגורמים לשיכוך כאבים ולהעלאת מצב הרוח והתחושה הנפשית. נקודות המשפיעות על הפרשת הורמונים העוזרים בויסות המערכת ההורמונלית כולה, בשיפור תפקודים קוגנטיבים ועוד.
גירוי הנקודה בעזרת המחט גורם לנקודה לפעול על פי תפקודה ובכך לאפשר זרימה אנרגטית נאותה של המרידיאן עצמו והאיבר אליו הוא שייך. כמובן שבדרך זו כאשר האיברים חוזרים לאיזונם, המחלה עוברת. הרפואה הסינית שמה דגש רב על תזונה נכונה ובריאה, על פעילות גופנית, מדיטציה, חיים בהרמוניה עם הטבע והתאמת סביבתנו הקרובה לטבע.
הטיפול ברפואה הסינית הוא בראש ובראשונה מניעתי, בסין העתיקה אנשים היו מבקרים אצל המטפל כשהיו בריאים מילדות ועד זקנה ומחלה העידה על חוסר מקצועיות של המטפל.

רפואה סינית מהי?

דילוג לתוכן