fbpx

דיכאון אחרי לידה טיפול טבעי [רפואה סינית, דיקור סיני] איכותי

דיכאון אחרי לידה הינו מצב הנע בין דכדוך קל ועד לדיכאון חמור הכולל בכי, התפרצויות ועוד.

דיכאון אחרי לידה טיפול טבעי ברפואה סינית מאזן ומחזק את המערכת ההורמונלית ע”י דיקור סיני וייעוץ תזונתי.

במאמר הבא נסקור את תופעת הדיכאון אחרי לידה על היבטיה השונים, נרחיב על הטיפול בה לפי הרפואה הסינית, דיקור סיני ונענה על שאלות נפוצות בנושא.

“בייבי בלוז” – דיכאון אחרי לידה

מחקרים מוכיחים כי במקרים של דיכאון אחרי לידה דיקור סיני, משפיע השפעה טובה על איזון המערכת ההורמונלית וביניהם השפעה על רמת האנדרופינים בגוף, המווסתים את מצב הרוח.

דיכאון אחרי לידה נפוץ מאוד ועד כ-45% מהנשים יחוו ירידה במצב הרוח, דכדוך קל- “בייבי בלוז” שנעלם תוך מספר ימים עד שבועות.

אך כרבע מהיולדות ו/או האבות בשנה הראשונה להולדת התינוק, בעיקר לאחר לידה ראשונה יחוו דיכאון חמור, תסמינים של בכי, התפרצויות, ניתוק רגשי, ייאוש, בעיות אכילה וקשיי שינה, אובדן משמעות ועוד.

דיכאון אחרי לידה ישפיע על היחסים בתוך המשפחה, בין בני הזוג, התינוק, במשפחה המורחבת וחברים. דיכאון לאחר לידה, ככל דיכאון, גורם לסבל לחולה ולסביבתו, אך בשונה מדכאון רגיל, כעת נדרש החולה לגייס כוחותיו ולטפל בתינוק חסר ישע והוא חש בלבול ובושה לנוכח הציפיה לשמחה ואושר והצורך בתפקוד מלא.


אמא ותינוק


בהיבט הפזיולוגי

הגורמים עדיין אינם ברורים דיים, אך סימנים ונורות אדומות קיימים עוד טרם הלידה בכפוף למאפיינים אישיותיים והסביבה החברתית.

רופאים רבים מאמינים שהסיבה העיקרית לדיכאון הוא ייצור והפרשה מוגברים של הורמוני מין נשיים, אסטרוגן ופרוגסטרון במהלך ההיריון, במטרה לשמור על תקינות ההיריון.

לאחר הלידה רמת ההורמונים חוזרת לנורמה ושינויים אלה גורמים לדיכאון כדוגמת שינויי מצב הרוח טרום וסתיות. בנוסף, המחסור בשעות שינה גורם לירידה ברמת הסרוטונין- הורמון השומר על ויסות מצב הרוח.

בהיבט הפסיכולוגי 

קיים פער פסיכולוגי בין הפנטזיה למציאות שבה הרך הנולד לא ישן ואוכל בזמנים קבועים והטיפול המתיש בו גורם להתמודדויות חדשות ובלתי מוכרות ולצורך בפשרות ושינוי סדרי עדיפויות.

דיכאון אחרי לידה טיפול טבעי בראי הרפואה הסינית

הרפואה הסינית מטפלת באדם בכללותו ובמקרה זה הטיפול מתרכז בהיבט הפיזי ובהיבט הנפשי ומה שבניהם.

“חוסר דם” הנגרם בתהליך הלידה הטבעי, קשור ברפואה הסינית למצב נפשי, לפיו איכות וכמות הדם משפיעה על הנפש. לכן, מבחינה פיזית יש לטפל, לאזן ולחזק את המערכת ההורמונלית ו”בניית דם” ע”י דיקור וייעוץ תזונתי, זאת על מנת לחזק את הגוף שעבר טראומה בלידה, ולהביאו ומצב טרם ההיריון.

דיכאון מינורי נתפש כקשור לחולשה בצ’י ודם כתוצאה מהלידה המוביל לדיכאון וחרדה.

דיכאון מג’ורי נגרם כתוצאה של חסר דם הגורם להגברת האש בלב ופוגעת בנפש. במקרה זה ילווה הטיפול בטיפול פסיכיאטרי מקביל.


דיכאון אחרי לידה טיפול טבעי


שאלות נפוצות

מה זה דיכאון אחרי לידה? כמה זמן נמשך דיכאון אחרי לידה?

לאחר לידה, האמורה להיות אירוע משמח, יחוו 45 אחוזים מהנשים מדכדוך הנקרא “בייבי בלוז” החולף תוך פרק זמן של מספר שבועות ועד לתופעה של דיכאון מג’ורי העלול להמשך עד שנה ומצריך טיפול פסיכיאטרי

מה היא ההגדרה? סימנים לדיכאון אחרי לידה?

סימנים קלאסים של דיכאון המערבים תחושות של עצב עמוק, חוסר תקווה ויאוש הפוגע בתפקודו של האדם. כשתופעות אלה מופיעות לאחר לידה ונמשכות לפחות 4 שבועות ברצף, מדובר בדיכאון לאחר לידה

מי בסיכון לחלות בדיכאון אחרי לידה?

קשה לדעת מי תחווה מצב של דיכאון לאחר לידה ובאיזו רמה. ניתן לומר כי תופעה זו ככל הנראה קשורה בירידה ברמת ההורמונים לאחר הלידה במיוחד בנשים שבעבר חוו מצב של דיכאון. נשים הרגישות לשינויים בעקבות אירועים קיצוניים בחייהן משמחים או עצובים המשרים מתח ודאגה וכן נשים אשר במשפחתן יש תופעות של שינויים במצב הרוח


אישה בוהה


האם אבות מקבלים דיכאון לאחר לידה? דיכאון אחרי לידה אצל גברים

עד כמה שזה יכול להישמע מוזר, גם גברים יכולים ללקות בתופעה של דיכאון לאחר לידה בעקבות הולדת צאצא למשפחה, לפיכך, גם בקרב גברים יסבלו עד 25% מהם מהתופעה שתחלוף בדרך כלל תוך מספר שבועות.

לאיזה רופא אני צריכה ללכת עם דיכאון אחרי לידה? דיכאון אחרי לידה למי פונים?

כדאי להתייעץ בראש ובראשונה עם רופא המשפחה בנושא לאיבחון ראשוני אשר יפנה להמשך טיפול פסיכיאטרי על פי הצורך

איך הבעל יכול לעזור בדיכאון אחרי לידה?

במקרה בו האישה לקתה בדיכאון לאחר לידה, מצבה יוטב באם המשפחה בכללותה תתגייס לעזרתה ובמיוחד אם יעשה זאת בעלה/ האב שייקח על עצמו חלק רב ומשמעותי יותר בגידול הילוד ובשחרור האישה לטיפול במצבה הנפשי ושילובה וחיבורה באופן הדרגתי לרך הנולד

איך המשפחה יכולה לעזור בדיכאון אחרי לידה?

התגייסות התא המשפחתי המורחב להקלת המעמסה הפיזית בטיפול ברך הנולד מעל כתפי היולדת יכולה במקרים רבים להועיל למצבה הנפשי ולחיזוקה

איך ניתן להתגבר על דיכאון אחרי לידה? דיכאון אחרי לידה טיפול טבעי

מחקרים מראים כי במקרה של דיכאון אחרי לידה טיפול טבעי, דיקור סיני, במחטים עדינות המוחדרות אל נקודות דיקור ייעודיות, מטפל בהצלחה במקרים של דיכאון על כל סוגיו מדכדוך ועד דיכאון מג’ורי (במקרים אלה יש להיעזר בטיפול פסיכיאטרי).

הדיקור מאזן את הנפש ומחזק אותה לאחר טראומת הלידה שעבר גוף היולדת. דיקור משפיע על הפרשת הורמונים כגון אנדורפינים המאזנים את הנפש ומווסתים את מצב הרוח.


דיכאון אחרי לידה טיפול טבעי בדיקור סיני


עד כמה נפוץ דיכאון אחרי לידה?

בעולם המערבי דיכאון אחר לידה נפוץ מאוד ומופיע עד כרבע מהנשים והגברים בשבועות ובחודשים לאחר לידה.

מה גורם לדיכאון אחרי לידה?

הסיבות לדיכאון לאחר לידה אינן ידועות דיין. יש המקשרים זאת למחסור בויטמינים ושינויים הורמונליים במהלך ההריון. שינויים באורח החיים בעקבות הלידה וכן תשישות ועייפות בשל הטיפול האינטנסיבי בתינוק.

תאוריה נוספת להיווצרות התופעה של דיכאון אחרי לידה גורסת כי נשים בימי קדם לא יכולות היו להתמודד לבדן עם גידול הילדים והסתמכו על עזרת השבט, הקהילה והאב. האם החוששת שכוחותיה ידלדלו ולא תוכל לספק את צרכיה ואת צרכי הצאצא ועקב כך נפגע מצבה הנפשי.

לקריאה נוספת:

רפואה סינית לנשים
אנדומטריוזיס טיפול טבעי [רפואה סינית] יעיל מאוד לטיפול בבעיה
איך להקל על כאבי מחזור [דיקור סיני] פתרון קל ויעיל. לא תרופה
הקלה על בחילות בהריון [דיקור סיני יעיל] ללא פגיעה בעובר. כאן
גיל המעבר טיפול טבעי [רפואה סינית] להטבה משמעותית כאן ועכשיו
דיקור סיני לפוריות"בייבי בלוז" - דיכאון לאחר לידה

דילוג לתוכן