fbpx

סיפור מקרה- שיקום מאירוע מוחי ברפואה סינית

השבוע סיימתי טיפולים ב רפואה סינית לאדם מבוגר בן 80 אשר עבר אירוע מוחי בפברואר השנה. השבץ התרחש כאשר ישב בתור לרופא בסניף קופת החולים שלו, כשהגיע תורו, קם ממקומו, מעד ונפל ארצה. כשניגשו אליו התברר שעבר ארוע מוחי והזמינו אמבולנס. בבית החולים אובחנה פגיעה במוח מימין (אמיספרה ימנית) ומכאן, פגיעה ושיתוק בפלג גוף שמאלי. מאוחר היה מדי לקבל תרופה ממיסת קרישי דם.

פגשתי אותו 3 חודשים לאחר האירוע, עת היה מאושפז בבי"ח שיקומי בו עבר טיפולי פיזיוטרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת ושיקום. בבדיקתי- למרות הטיפול המסור שקיבל ולמרות המוטיבציה הרבה שלו לחזור לאיתנו-  פגשתי אדם חלש, דיבורו היה רפה ומעט לא ברור, סימני פציאליס בצד שמאל של פניו. הוא היה ישוב עדיין על כיסא גלגלים והפעיל אך בקושי את ידו השמאלית.

התחלנו בסדרה טיפולים שארכה בסה"כ 12 מפגשים דו שבועיים. עם התקדמות הטיפולים חלה התקדמות מרשימה ביכולותיו, אט אט החל ללכת בהליכון, דיבורו התחזק. עם סיום הטיפולים בדיקור הסיני- אקופונקטורה, כבר השתמש בסד לרגלו, ליצוב רגלו ונעזר במקל הליכה. קולו התחזק והפך בהיר יותר וידו התחזקה אף היא.

בטיפול השתמשתי בנקודות דיקור המחזקות את השרירים ומערכת העצבים בשילוב מכשיר אלקטרו- פונקטורה, המעביר זרמי חשמל לנקודות הדיקור, מגביר את פעילותן ומגרה את העצבים והשרירים לתפקד. כבר בעת החדרת המחטים בליווי הטיפול החשמלי, הניע את רגלו המשותקת וחש גירוי חזק ברגלו.

כאשר סיימנו את הטיפולים, עזבתי אותו במצב שפיר, תפקוד ידו היה טוב ועוצמת לחיצת ידו היתה איתנה. קולו התייצב, החל ללכת בכוחות עצמו ועמד לפני עזיבת המוסד השיקומי. בשיחת הטלפון שניהלנו לאחר מכן, אמרה בתו- זו אשר יצרה את הקשר הראשוני ביננו- כי הרופאים בבית החולים השיקומי אמרו לאביה שעליו להסתגל למצבו וכי הוא לא יעמוד עוד על רגליו ולא כל שכן, יתהלך על רגליו.

כפי שציינתי, פגשתי אותו שלושה חודשים לאחר האירוע ובמשך חודש וחצי בו נערך הטיפול התקדמותו היתה משמעותית ביותר.

מנסיוני, בעת השתלמותי בבית חולים גואן אן מן בבייג'ינג ראיתי מקרים רבים ומפתיעים של שיקום באמצעות דיקור ורפואה סינית הנתמכים ע"י מחקרים רבים מספור. אביא בתמציתיות מס' מחקרים התומכים בפעולתה המיטיבה של האקופונקטורה לשיקום מאירוע מוחי. בבי"ח האוניברסיטאי בשבדיה נערך מחקר בודק את יכולתה של הרפואה הסינית בטיפול באירוע מוחי מול הטיפול השמרני. 80 המשתתפים במחקר חולקו לשתי קבוצות- האחת קיבלה טיפול שמרני הכולל פזיוטרפיה וריפוי בעיסוק וקבוצה שניה אשר טופלה בדיקור סיני- בנקודות אקופונקטורה. המחקר נערך 10 שבועות והוכח בו כי הקבוצה שטופלה ברפואה סינית החלימה ותיפקדה טוב יותר. מחקרים נוספים אשר נערכו תחת M.R.I- סריקה תהודה מגנטית- הראו כי באזור המוחי האחראי על הפעילות הנוירולוגית (עצבית) חלה עליה בפעילות. באזור האחראי לפעולות קוגניטיביות חלה עליה בפעילות וכמו כן נבדקה השפעת נקודת דיקור האחראית על תנועת הגפיים. חלה עליה בפעילות המוחית באזור המוטורי' בכדי להוכיח טענה זו נבדקו נחקרים  בנקודת דיקור שאינה אחראית על פעילות מוטורית (פלצבו) ואכן לא נצפתה פעילות מוחית מוגברת באזור האחראי לפעולת הגפיים. בשנגחאי נערך מחקר אשר הוכיח שככל שמתחילים בטיפול בדיקור הסיני מוקדם יותר כך גדלים סיכויי ההבראה. 91% החלמה נצפו במטופלים שהחלו את הטיפולים 3 שבועות לאחר האירוע.

 

2 מחשבות על “סיפור מקרה- שיקום מאירוע מוחי ברפואה סינית”

  1. http://youtu.be/S5vlUFCDGmQ
    בסרטון זה ניתן לראות טיפול שיקום באקופונקטורה לאחר אירוע מוחי, שבץ. שלושה חודשים לאחר האירוע stroke, הגבר בגיל העמידה החליט לעזוב את ארה"ב לשם קבלת טיפול הדיקור סיני לשיקומו והתוצאות המהירות והמדהימות של הרפואה הסינית

    • טיפול בפציאליס- שיתוק פנים
      כעת סיימתי סדרת טיפולים לבחור בשנות השלושים לחייו שלקה לפני מספר שבועות בשיתוק בצידו הימני של פניו בעקבות פציאליס. לאחר שניסה טיפול תרופתי ופיזיוטרפיה ללא הטבה במצבו פנה אליי בהמלצת חברו. היום לאחר 15 טיפולים בדיקור בעיקר על גבי מסלול מרידיאן הקיבה בפניו וכמו כן שימוש במכשיר אלקטרופונקטורה וחימום מקומי של פניו מצבו השתפר ובעייתו חלפה. על פניו לא נראה זכר לשיתוק הפנים וכן הכאב מאחורי אוזנו הימנית שליווה אותו לכל אורך הטיפולים חלף כלא היה. כעת יכול לעצום את עינו הימנית ולמעשה חזר לעצמו. בסיום הטיפול אמר לי כי הגיע לטיפול בדיקור סיני אצלי בעקבות המלצת חבר אך היה מאוד סקפטי ולא אאמין כי ניתן יהיה לטפל במצב פניו ומיוחד בכאב שחווה מאחורי האוזן, אך ראה שמטיפול לטיפול מצבו משתפר

סגור לתגובות.

דילוג לתוכן