fbpx

האם הדיקור הסיני באמת עובד? (לאישה- 23/3/15)

2015-04-09 16.02.25בתאריך 23.3.15 התפרסמה כתבה במדור בריאות ואושר בעיתון "לאישה"  ( קטעים ממנו לפניכם)

 

האם הדיקור הסיני באמת עובד?

מאת ציפורה רומן

 

מכל ענפי הרפואה המשלימה, הדיקור הסיני הוא הראשון שקיבל הכרה מהממסד הרפואי אבל באילו מצבים הוא אכן יכול לעזור? שאלנו מומחים, בדקנו מחקרים, ראיינו מטופלים וקיבלנו תשובות חדות.

 

כמיליון אמריקאים בשנה נעזרים בדיקור סיני כדי להתמודד עם בעיות בריאות שונות. מליון אמריקאים כנראה אינם טועים. גם ארגון הבריאות האמריקאי(NIH) יצא בהכרזה המכירה בדיקור הסיני (אקופונקטורה) כשיטת טיפול אפקטיבית ואף ארגון הבריאות הבינלאומי (WHOׁׁ( המליץ באופן רישמי על יעילות הדיקור במצבים מגוונים. בהצהרות אלה הפך הדיקור לטיפול הראשון של הרפואה המשלימה שקיבל הכרה ולגיטימציה ביעילותו.

בישראל, הדיקור פופולרי מתמיד.בבתי החולים בארץ משולבים מדקרים במגוון רחב של מחלקות, כולל בחדרי מיון, חדרי לידה והכנה לניתוחים וגם מטפלים פרטיים עושים חייל בתחום.

ביקשנו לבדוק באילו מצבים בריאותיים דיקור סיני באמת יכול לרפא, להקל, לסייע….

 

הריון, פריון ובעיות הורמונליות

 

תסמונת קדם וסתית: תוצאות של 30 מחקרים שקובצו במאגר המחקרים הבינלאומי "קוקריין" מצביעות על שיפור משמעותי בטווח של 30% עד 70% בתסמיני התסמונת הקדם וסתית, בעקבות טיפולי דיקור.

ההמלצה: טיפול בשלושה מועדים: כשבוע לפני תחילת התסמינים, אירי המחזור ובזמן הביוץ. סגקץרת טיפולים יעילה נעה בין 8-12 טיפולים שבועיים ובהמשך אחת לשבועיים.

 

הפריה חוץ גופית: ב-158 מחקרים מבוססים מדעית שפורסמו בשנים האחרונות בעולם (בין השאר במאגר המחקרים הבינלאומי "קוקריין") ובדקו הבדלים בהשרשה אצל נשים שעוברות הפריה חוץ גופית עם דיקור ובלעדיו, נמצא שטיפול בדיקור סמוך להחזרת העובר לרחם מעלה ב-45% את שיעורי ההצלחה של ההשרשה.

ההמלצה: דיקור פעם בשבוע (שלושה מחזורי טיפול) מתחילת הווסת עד לתחילת הווסת הבאה ופעם עד פעמיים בשבוע, לפני החזרת העוברים.

 

שחלות פוליציסטיות וקשיים להרות מסיבה בלתי מוסברת: כמה מחקרים שפורסמו בשנים האחרונות ובדקו את השפעת הדיקור על שחלות פוליציסטיות הראו שיפור של 20%-40% בהפשרות להרות, בהסדרת המחזור, בבריאות העוברים ועוד.

ההמלצה: דיקור פעם בשבוע (שלושה מחזורי טיפול) מתחילת הווסת עד לתחילת הווסת הבאה), ולאחר מכן פעם בשבועיים לשלושה מחזורים נוספים.

 

גלי חום בגיל המעבר: תוצאות מחקר שפורסמו ב- 2014 ב- Medscape Family Medicine וכלל 869 מטופלות שסבלו מגלי חום במנופאוזה הראו כי טיפול בדיקור במשך שלושה חודשים הפחית את תדירות גלי החום ועוצמתם ב-50% לפחות.

ההמלצה: דיקור פעם בשבוע, למשך שלושה חודשים. לאחר מכן, יתכן שיומלצו מסםר טיפולי תחזוקה אחת לחודש.

 

פריון הגבר: ב-2009 פורסם מחקר ישראלי, שנוהל על ידי קבוצה בראשות ד"ר שמעון סיטרמן, במעבדה של פרופ' בנימין ברטוב באוניברסיטת בר אילן, בנושא השפעת הדיקור על פיריון הגבר. 17 גברים ללא זרע, שהיו לכאורה נטולי סיכוי להפוך לאבות, עברו עשרה טיפולי דיקור אחת לשבוע. בעשרה מהם הופיע זרע ונשותיהם של שניים הרו ספונטנית במהלך המחקר.

ההמלצה: עשרה טיפולים, פעם בשבוע.

 

גלי חום בחולות סרטן השד: תוצאותיו החיוביות של מחקר שנערך באחרונה בארצות הברית הביאו את המכון הלאומי האמריקאי ליקר הסרטן )NCI)  להמליץ על דיקור סיני כטיפול מסייע, יעיל ובטוח לחולי סרטן.

המחקר בדק את יעילות הדיקור בטיפול בגלי חום הנגרמים עקב השימוש בתרופה "טמוקסיפן" בחולות סרטן השד ומצא כי הדיקור הפסיק את גלי החום והוא בטוח לחלוטין כטיפול בחולות סרטן הזקוקות לתרופה זו.

ההמלצה: דיקור שבועי למשך שלושה חודשים.

 

כאבים אורטופדיים

כאבים כרוניים בגב התחתון, צוואר וכתף :מחקר שפורסם בארצות הברית בשנת 2012, ריכז 31 מחקרים בנושא וסקר כ- 18000 איש שסבלו מכאבי גב תחתון, צוואר וברכיים כתוצאה מאוסטיאוארטריטיס, כאבי ראש כרוניים וכאבים בכתף. לפי ממצאי המחקר בקרב מטופלי הדיקור נמצא שיפור ב-50% יותר מאשר בנחקרים שלא טופלו בדיקור.

ההמלצה: כאבים כרוניים דורשים טיפולי דיקור מתמשכים – פעמיים בשבוע, למשך שישה עד עשרה שבועות. זה זמן סביר שיביא לשיפור של לפחות 50% במצבו של המטופל.

 

כאבים בעקבות טראומה או תאונת דרכים: מחקר לבדיקת השפעת הדיקור על מצבים אקוטיים של פגיעות צוואר וגב תחתון התבצע בחדר המיון במרכז הרפואי "אסף הרופא", במשך שלוש שנים החל בשנת 2009. 67 איש שהגיעו למיון בעקבות תאונה או טראומה חולקו לשלוש קבוצות שכולן קיבלו טיפול אורתופדי ותרופות לשיכוך כאבים. קבוצה אחת קיבלה בנוסף דיקור אמתי, שניה קיבלה הדמיית דיקור ללא מחט ("פלצבו") ושלישית לא קיבלה דיקור כלל.

הקבוצות נבדקו בשני שלבים: לראשונה- 45 דקות מנטילת התרופה, לאחר מכן התבצע דיקור ואחרי חצי שעה נבדקו שוב המדדים. בקבוצה שקיבלה דיקור אמת הייתה ירידה בכאב בלמעלה מ-50% בקבוצת הדיקור לעומת האחרות.

ההמלצה: בעקבות המסקנות החליט בית החולים להוסיף תקן של מדקר במיון האורטופדי , לעזרת המטופלים בכאבי צוואר, גב תחתון וכאבים נוספים עקב תאונות או חבלות. זאת כמובן, בנוסף לבדיקת אורתופד וטיפול תרופתי, המתבצעים במקביל.

 

אלרגיה

נזלת אלרגית: במאמר שפורסם בינואר2015 ב- American Journal Of Rihonology & Aiiergy הושוו 13 מחקרים שנערכו בקרב למעלה מ-3000 נבדקים בנושא השפעת הדיקור על נזלת אלרגית ונמצא שיפור בטווח של 30%-70% בקבוצה שטופלה בדיקור לעומת קבוצת הביקורת.

ההמלצה: שמונה עד עשרה טיפולי דיקור פעם בשבוע. יתכנו טיפולי המשך לתחזוקה, אחת לשלושה שבועות.

 

אסתמה: מחקר שפורסם לפני כשנה בדנמרק בחן את השפעת הדיקור על 122 ילדים חולי אסתמה, בגילאי חצי שנה עד שש. בקבוצה שקיבלה דיקור (52 מהם) נמצא פחות שימוש במשאפים והפחתה בתסמיני אסתמה בכ-40%.

ההמלצה: להיוועץ ברופא המטפל ולא להסתפק רק בדיקור. למניעת התקפים: 8-12 טיפולי דיקור פעם בשבוע או שבועיים. ייתכן שיומלצו טיפולי תחזוקה כל שלושה שבועות או בהתאם לצורך.

 

מיגרנה

במחקר שפורסם ב-2012 ב-Canadian Medical Association Journal נסקרו 500 מטופלים שסבלו ממיגרנה, שחלקם טופלו בתרופות  וחלקם בדיקור. נמצא שטיפול בדיקור מפחית כמה ימים ממשך ההתקף ויעילותן זהה לזו של התרופות. מסקנת החוקרים: דיקור  יכול להיות אופי אשונה לטיפול במיגרנה.

ההמלצה: אם הכאב אקוטי, אפשר לטפל בדיקור פעמיים בשבוע ובהמשך לעבור לטיפול אחת לשבוע, למשך שלושה עד ארבעה חודשים.

 

תסמונת המעי הרגיש

במחקר שפורסם ב-2012 במאגר המחקרים הבינלאומי "קוקריין" חולקו 1800 מטופלים לשלוש קבוצות: קבוצה שלא טופלה, קבוצה שטופלה בתרופות ושלישית שטופלה בדיקור. 84% ממטופלי הדיקור דיווחו על שיפור במצבם, לעומת 63% ממקבלי התרופות ו-34% מהקבוצה שלא טופלה כלל.

ההמלצה: שמונה עד עשרה טיפולי דיקור, אחת לשבוע. ייתכן שיומלצו טיפולי המשך לתחזוקה, במינון של פעם בשבועיים שלושה.

 

 

דילוג לתוכן