שיקום לאחר אירוע מוחי

מנסיוני, בעת השתלמותי בבית חולים גואן אן מן בבייג’ינג ראיתי מקרים רבים ומפתיעים של שיקום באמצעות דיקור ורפואה סינית הנתמכים ע”י מחקרים רבים מספור. אביא בתמציתיות מס’ מחקרים התומכים בפעולתה המיטיבה של האקופונקטורה לשיקום מאירוע מוחי. 

בבי”ח האוניברסיטאי בשבדיה נערך מחקר בודק את יכולתה של הרפואה הסינית בטיפול באירוע מוחי מול הטיפול השמרני. 80 המשתתפים במחקר חולקו לשתי קבוצות-

  • האחת קיבלה טיפול שמרני הכולל פזיוטרפיה וריפוי בעיסוק
  • וקבוצה שניה אשר טופלה בדיקור סיני- בנקודות אקופונקטורה.

המחקר נערך 10 שבועות והוכח בו כי הקבוצה שטופלה ברפואה סינית החלימה ותיפקדה טוב יותר.

מחקרים נוספים אשר נערכו תחת M.R.I- סריקה תהודה מגנטית- הראו כי באזור המוחי האחראי על הפעילות הנוירולוגית (עצבית) חלה עליה בפעילות. באזור האחראי לפעולות קוגניטיביות חלה עליה בפעילות וכמו כן נבדקה השפעת נקודת דיקור האחראית על תנועת הגפיים.

חלה עליה בפעילות המוחית באזור המוטורי’ בכדי להוכיח טענה זו נבדקו נחקרים  בנקודת דיקור שאינה אחראית על פעילות מוטורית (פלצבו) ואכן לא נצפתה פעילות מוחית מוגברת באזור האחראי לפעולת הגפיים. 

בשנגחאי נערך מחקר אשר הוכיח שככל שמתחילים בטיפול בדיקור הסיני מוקדם יותר כך גדלים סיכויי ההבראה. 91% החלמה נצפו במטופלים שהחלו את הטיפולים 3 שבועות לאחר האירוע.

אירוע ללא הזמנה

ג., בן 80, עבר אירוע מוחי בעודו ממתין בתור לרופאו בקופת חולים. בבית החולים, כשאבחנו אצלו פגיעה בהמיספרה ימנית במוח ושיתוק בפלג הגוף השמאלי, כבר היה מאוחר מדי לקבלת תרופה ממיסת קרישי דם.

את ג. פגשתי שלושה חודשים לאחר האירוע המוחי בבית החולים השיקומי שבו היה מאושפז. על אף הטיפול המסור שקיבל שכלל טיפולי פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאית תקשורת ושיקום, ולמרות המוטיבציה הרבה שלו לחזור לאיתנו- פגשתי אדם חלש, בעל דיבור רפה ולא ברור, עם סימני שיתוק שניכרו בצד שמאל של פניו. הוא ישב על כיסא גלגלים והפעיל אך בקושי את ידו השמאלית.

נפגשנו לסדרת טיפולים בת תריסר מפגשים, פעמים בשבוע. בטיפול השתמשתי בנקודות דיקור שמחזקות את השרירים ואת מערכת העצבים בשילוב מכשיר אלקטרו- פונקטורה, שמעביר זרמי חשמל לנקודות הדיקור, מגביר את פעולתן ומגרה את העצבים ואת השרירים לתפקד. כבר בעת החדרת המחטים בליווי הטיפול החשמלי, הניע את רגלו המשותקת וחש גירוי חזק ברגלו.

בתום סדרת הטיפולים מצבו היה שפיר- תפקוד ידו היה טוב ועוצמת לחיצת ידו היתה איתנה. קולו התייצב, הוא החל ללכת בכוחות עצמו ועמד לפני עזיבת המוסד השיקומי.  

בשיחת הטלפון שניהלנו לאחר מכן, אמרה בתו, זו אשר יצרה את הקשר הראשוני בינינו, כי הרופאים בבית החולים השיקומי אמרו לאביה שעליו להסתגל למצבו , כי הוא לא יעמוד עוד על רגליו ולא כל שכן, יתהלך על רגליו… והנה, במשך חודש וחצי של טיפול, בסך הכל, התקדמותו היתה משמעותית ביותר.