כאבי סיאטיקה

עצב הסכיאטיקה- אישיאס- הוא העצב הארוך והעבה ביותר בגופנו. מוצאו בשורשי העצבים בחוליות הגב המותני, במסלולו עובר דרך הישבן והרגל לכל אורכה. אישיאס יכול להתפתח בכל גיל ובסיכון מוגבר במיוחד בין הגילים 30-50.

פגיעה ולחץ על עצב זה יגרמו לדלקת ולכאבים בגב התחתון וברגל ולתחושות הרדמות, נימול, צריבה, שריפה ואו זרם חשמלי וכן פגיעה בתפקוד היומיומי, קושי בהליכה, מעבר מישיבה לקימה ושכיבה.

הגורמים ללחץ על העצב מגוונים, החל מתזוזת חוליות, שינויים ניווניים, בלט/פריצת דיסק,  חבלה, כיווץ שרירים באגן ובישבן הפוגמים בהזנת העצב, חבלה חיצונית, סוכרת הפוגעת ומנוונת את העצב והריון אשר יכול לגרום ללחץ על העצב.

רפואה מערבית

הרפואה המערבית מטפלת בדלקת בעצב האישיאס בתרופות נוגדות דלקת, במשככי כאבים וכן הזרקות מקומיות של סטרואידים. לרוב גם יופנו החולים לטיפול פיזיוטרפיה.

כאשר האישיאס נובע מפריצת דיסק והכאבים העזים אינם מוקלים לאחר חודש וחצי,  אורטופד ימליץ על ניתוח בו בד”כ מוסר חלק מהדיסק הלוחץ על העצב.

רפואה סינית

התבטאות האישיאס יכולה להיות ברגל במקומות שונים, הרפואה הסינית מייחסת חשיבות לאזור הכאב ומאבחנת את הבעיה בין היתר על פי המרידיאן (תעלת האנרגיה) אשר באזורה מתבטא הכאב. ישנו הבדל משמעותי באבחנה ובטיפול בבעיה בהתאם למיקום הכאב. יש החווים את הכאב בגב, אחרים בישבן, לאורך צד הרגל, בירך, בברך, או באצבעות.

הדיקור הסיני משחרר חסימות ותקיעות אנרגטית לאורך המרידיאנים.

זוהי דרך בטוחה, יעילה ומהירה לטיפול בסיאטיקה וכבר בטיפולים הראשונים ניתן לחוש בהקלה משמעותית בסימפטומים ובשיפור מדדי הדלקת לאורך העצב או במוצאו בגב.

טיפים

  • שינוי אורח חיים- רבים מהסובלים מאישיאס אימצו אורח חיים יושבני, על כסאות לא מתאימים ובמיעוט תנועה הפוגע בחוליות הגב. קימה מספר פעמים ביום תועיל בשחרור הגב.
  • שימוש בהדום בזמן ישיבה.
  • פעילות גופנית כאורח חיים
  • בזמן התקף ובהחלמה רצוי להשאר פעילים, תנועה מפחיתה כאב ודלקת (בעבר המליצו לנוח בזמן התקף).
  • קור וחום- טיפול ביתי בכרית המחוממת במיקרו ושקיות קרח לסרוגין. הניחו למשך 20 דקות כל שעתיים ובדקו מה מקל עליכם.