בעיות נפשיות

מעצם הגדרתה, הרפואה הסינית היא רפואה הוליסטית המביטה על האינדיבידואל כשלם ואינה מפרידה בין הגוף לבין הנפש.
בגוף האדם 12 איברים פנימיים האמורים להיות באיזון מתמיד. חוסר איזון בין איברים שונים בגוף, יכול לגרום לתופעות שונות ולחולי. באחד יגרום למחלה פיזית ובאחר למחלה נפשית.

ההסתכלות איננה על המחלה כסימפטום אלא בחינת חוסר האיזון וטיפול בשורש הבעיה. כאשר מאתרים נכונה את מוקד חוסר האיזון, אילו אלמנטים מעורבים בו (עץ, אש, אדמה, מתכת או מים) ואילו איברים פנימיים מעורבים, ניתן לגשת למרידיאנים- תעלות האנרגיה של איברים אלו ולטפל בנקודות הדיקור על גביהם לשם החזרת האיזון בגוף. באופן ספציפי, בבעיות נפשיות מדובר על חוסר איזון באספקט הנפשי של האיברים ובסוגיה– SHEN- שם כולל לנפש, רוח האדם.

ה- SHEN, מאוחסן בלב המכונה ‘קיסר’ וככזה הוא אחראי על חמשת סוגי SHEN אחרים השייכים לאיברים היינים של האלמנטים הנוספים:

  • לב – אלמנט האש, SHEN: פגיעה ב”רוח” זו גורמת להפרעות שינה, דיבור מהיר, פסיכוזות ופארנויות.
  • טחול – אלמנט האדמה, YI: חוסר איזון ב”רוח” זו גורם מחשבות אובססיביות, חוסר יכולת לקבל רעיונות חדשים, לחוסר יצירתיות, חלומות של טביעה ופחד לעזוב את האדמה.
  • ריאות – אלמנט המתכת: החלק הפיזי של היישות הרוחנית, בפטירתינו, חוזרת לאדמה. חוסר איזון בה גורם להרגשת עצבות, אבלות ודיכאון.
  • כליות – אלמנט המים, ZHI: כוח הרצון (WILL). פחד משינוי, פחדים קיצוניים ופוביות.
  • כבד – אלמנט העץ, HUN: הרוח שמחברת את האדם לקוסמוס. כשהאדם נפטר רוח זו עולה בחזרה לשמיים. חוסר איזון בו גורם להתפרצויות זעם.

כבר לפני 2000 שנה, בסין העתיקה, יש עדויות לשימוש בדיקור לפתרון בעיות נפשיות.

דוגמה למחלה נפשית אשר הרפואה הסינית מטפלת בה הינה: DIAN-KUANG: מאניה דיפרסיה.

הגדרה כוללת לבעיות מנטליות ברפואה הסינית המסורתית T.C.M, כוללת מחלות נפשיות נוספות. תיאור המחלה ב- NEI-JING (ספר הרפואה הפנימית של הקיסר הצהוב) דומה לתיאור המחלה בימינו.
“כשלחולה יותר מדי יין- דיאן וכשלחולה יותר מדי יאנג- קוואנג. אם לחולה יש שמחה רבה מדי- דיאן, יותר מדי כעס- קוואנג”.
דיאן- הפאציינט שקט, מצב רוח ירוד, דיבור מבולבל ומרגיש שמח. קוואנג- הפאציינט אגרסיבי, חסר מנוחה, אומר מילים גסות ומתעצבן בקלות.

אתיולוגיה:

דיאן– הבעיות נוצרו על יד מחשבה אובססיבית והדחקה, דיכוי רגשות הגורם לדיכוי הכבד והצ’י (אנרגית החיים) של הטחול ויוצר חסימה של נוזלי הגוף והפיכתם לליחה, ליחה זו “עולה” לראש וגורמת לחוסר נורמליות.
קוואנג– רצונות ותקוות שאי אפשר להגשימן, פוגע בכבד. מצב זה גורם במשך הזמן לדיכוי הכבד ולעליה של ‘ אש’ המכלה את נוזלי הגוף.
קומבינציה של ליחה ו’אש’ העולה למעלה, יוצרת פגיעה במוח ובלב הגורם להפרעות נפשיות ולאגרסיביות.

אבחנות קליניות:

דיאן– המחלה מתפתחת לאט מאוד, בתחילה החולה לא שמח, מתפתחות בעיות נפשיות כגון דיכאון, דיבור לא ברור, ג’יבריש, עובר מצבי רוח קיצוניים. החולה יכול לשתוק ימים שלמים, מרבה בשינה ומזניח את עצמו. סימפטומים אלו נובעים מחשיבה אובססיבית ונובעים מדיפרסיה של הכבד ובעיות בזרימת צ’י של הטחול.
קוואנג– המחלה נוצרת במהירות. לפני כן היו לחולה סימפטומים כמו חוסר תיאבון, ירידה בשעות השינה, רוגז פתאומי, הופך אגרסיבי, רץ ללא סיבה ומתפשט מבגדיו, לא ישן בלילה ויכול לפגוע בסביבתו.
סימפטומים אלה נוצרים כתוצאה מכעס וגורמים ל’אש’ ולליחה מהכבד לעלות למוח הגורם לבעיות מנטליות.

טיפול:

דיאן– קשור ללב, כבד וטחול. טיפול בנקודות המסירות ליחה, מחזקות טחול ומרגיעות נפש.
נוצר לרוב על ידי חום וליחה. הטיפול הוא בהורדת החום ופתיחת “הנפש”.

ולסיום,
פסיכולוג שאל מורה זן איך הוא מטפל באנשים נוירוטים. “אני לוכד אותם”, ענה המורה. “איך?” “אני מביא אותם למקום, שבו אין להם עוד שאלות”.
ציטוט מתוך “שיחות מטורפות- מעשי זן”(יעקב רז)